Polonia Golina

01.01.1916

Barwy

Strony internetowe

Brak dodanych stron internetowych.

Opis klubu dodany przez:

Wedle mojej najlepszej, na jaka mnie stać, wiedzy, za dwa lata będziemy świętowali stulecie piłki nożnej w Golinie. Przyznam się, ze gdy wyczytałem na szaliku klubowym, że Polonia powstała w 1916 roku, miałem sporo wątpliwości.Wiadomo, że pionierem wielkopolskiego piłkarstwa był Ostrów , a konkretnie „Venetia” Ostrów, która rozpoczęła działalność w 1908 roku. Klub powstał z inicjatywy uczniów miejscowego gimnazjum. Rok później powstała, oparta na polskim rzemiośle „Ostrowia”W 1921 nowopowstały poznański OZPN zrzeszał 24 kluby. Niestety, żegnamy się w tym miejscu z realiami, a wchodzimy w sferę spekulacji, ponieważ Golina była przypisana do 1939 roku do okręgu Łódzkiego. Na razie nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na temat wyczynów przedwojennych piłkarzy z Goliny.Pan Stanisław Mazurczak stwierdził, że przed wojną działały w Golinie dwa kluby; Polonia i żydowski „Makkabi” Golina. Więcej informacji nie udało mi się odnaleźć.

Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości